Na zakup funduszy ETF z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Jest to uwarunkowane przede wszystkim tym, iż ETF-y są szeroko dostępne. Niestety, wiele osób podejmuje decyzję o zakupie w sposób bardzo pochopny, przez co później osiągnięcie oczekiwanych zysków jest znacznie trudniejsze niż wydawało się na samym początku. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich błędów należy unikać w trakcie inwestowania w ETF-y. Zapraszamy do lektury.
Fundusze ETF – definicja pojęcia
Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to wyspecjalizowane fundusze, które śledzą ceny konkretnych aktywów, np. indeksów giełdowych. Są to fundusze inwestycyjne wyróżniające się oryginalnym charakterem. Ich historia sięga lat 90. ubiegłego stulecia. Pierwszy fundusz ETF na świecie, który został wprowadzony na rynek, to był SPDR S&P 500 ETF. Wprowadzono go w 1993 roku na rynku amerykańskim. Śledził on indeks S&P 500. Obecnie wskazany fundusz gromadzi aktywa o łącznej wartości znacząco przekraczającej kwotę 350 miliardów dolarów.
Obecnie inwestycja w fundusze ETF jest prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. ETF-y można bowiem zakupić w pełni online, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystamy z usług wybranej przez nas platformy inwestycyjnej. Jedną z takich platform prowadzi Saxo. Inwestuj z Saxo i sprawdź szczegóły. Kupując ETF-y nie można jednak zapominać o ryzyku, które się z tym wiąże.
Od chwili, gdy na świecie powstał pierwszy fundusz ETF, bardzo wiele się zmieniło. Teraz liczba funduszy ETF jest ogromna, a dodatkowo wiedza osób inwestujących w tego typu aktywa znacząco się poszerzyła. Bardzo istotnym momentem dla historii ETF-ów był rok 2003 – wówczas wartość tego rynku przewyższyła wartość rynku tradycyjnych funduszy powierniczych.
Jakie błędy popełniają osoby inwestujące w fundusze ETF?
Inwestorzy kupujący fundusze ETF popełniają wiele błędów. Jeden z nich to oczekiwanie rezultatów w bardzo krótkiej perspektywie czasowej. Tymczasem większe korzyści z inwestycji osiągniemy, jeśli zdecydujemy się nieco dłużej poczekać na efekty. W przypadku ETF-ów na akcje zaleca się, by oczekiwać wyników po minimum 5 latach. Jeszcze lepiej, gdy inwestor kupi ETF-y na 10 lub 20 lat. Im dłużej będziemy oczekiwać, tym większa jest szansa na to, że nasza inwestycja rzeczywiście przyniesie nam wymierne korzyści.
Następny poważny błąd to zbyt wysokie oczekiwania co do stopu zwrotu ze zrealizowanej inwestycji. Wielu z nich oczekuje, że zwrot wyniesie około 10%. Niestety, w krótkiej perspektywie czasowej osiągnięcie takich wyników jest bardzo mało realistyczne.
Poważnym błędem jest także brak strategii inwestycyjnej. Zanim zdecydujemy się na zakup ETF-ów, powinniśmy dokładnie wiedzieć, którymi rodzajami funduszy jesteśmy zainteresowani, jak wyglądają oferty poszczególnych platform inwestycyjnych itd. Odpowiednie przygotowanie i zebranie niezbędnej wiedzy to absolutna podstawa.