Stocki i Banki Zdjęć

Zarabianie w internecie ma bardzo wielu zwolenników. Możliwość pracowania na własne konto lub dorabiania w prosty sposób przyciąga wiele osób do sieci. Jednym z lepszych pomysłów na legalne i przyjemne zarabianie pieniędzy jest sprzedaż zdjęć. W internecie istnieje bardzo wiele różnego rodzaju banków zdjęć, które oferują dodawanie, a następnie sprzedaż naszych fotografii. Zajęcie to może być połączeniem hobby z dorabianiem lub zajęciem pełnoetatowym, na którym będziemy zarabiać konkretne pieniądze. Czym zatem są banki zdjęć? Na jakiej zasadzie działają? Jak na nich zarabiać i jak sprzedawać zdjęcia? Ile można zarobić? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w dalszej części tekstu wraz z przydatnymi wskazówkami odnośnie zarabiania pieniędzy na sprzedaży własnych fotografii.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to miejsca, których dostępne są różne rodzaje fotografii. Jako klienci możemy wejść na takie portale, wybrać konkretne zdjęcia i je zakupić. Z drugiej strony portale te są również miejscem, gdzie możemy sprzedać swoje zdjęcia. Serwis pobierając prowizje od każdego sprzedanego zdjęcia, dzieli się z nami zyskami. W ten sposób zarabia sam bank zdjęć oraz my jako fotografowie. W bankach zdjęć możemy znaleźć różne typy zdjęć i ilustracji. Mogą to być zdjęcia do użytku komercyjnego czy prasowego podzielone na różne kategorie. W bankach zdjęć kupimy również filmy video czy ilustracje i grafiki. Na rynku istnieje kilkadziesiąt dużych banków zdjęć, z czego tylko kilka jest topowych. Do największych na rynku należą Shutterstock, Istockphoto, Dreamstime czy Adobe Stock. Jest to tzw. wielka czwórka, która wiedzie prym w branży. Oferują oni wiele milionów zdjęć i przewyższają pod wieloma względami pozostałe marki. W bankach zdjęć możemy również kupić fotografie w różnych licencjach np. do użytku komercyjnego, nakładów powyżej 500 000 egzemplarzy czy zdjęcia wraz z prawami autorskimi. Banki zdjęć są legalnie działającymi serwisami, z których korzysta wiele milionów osób na całym świecie.

Jak sprzedaje się zdjęcia na stockach?

Zarabianie na stockach jest ogólnie proste i może być dobrym pomysłem na zarabianie w internecie. Proces sprzedawania zdjęcia rozpoczyna się od rejestracji na wybranym serwisie — banku zdjęć. Po podaniu naszych danych niektóre serwisy wymagają przesłania skanu dowodu tożsamości w celu jej potwierdzenia. Jeśli już poprawnie założymy konto w niektórych firmach, będziemy również musieli przejść wstępną weryfikację. Polega ona na wysłaniu kilku prac. Jeśli zostaną one zaakceptowane, będziemy mogli rozpocząć sprzedaż zdjęć za pieniądze. Niektóre banki zdjęć oferują sprzedaż zdjęć bez wstępnego testu lub robią to z zaznaczeniem, że trzeba utrzymać np. 60% poziom zaakceptowanych zdjęć w ciągu ostatniego półrocza — jak nam to miejsce np. na Dreamstime. Wgrywanie zdjęć jest proste. Możemy zrobić to np. w przeglądarce lub poprzez FTP. Po wgraniu zdjęcia opisujemy je tytułem oraz słowami kluczowymi. Po opisaniu zdjęcia wystarczy dodać je i czekać na zaakceptowanie fotografii. Wgrywając zdjęcia, muszą one spełniać pewne wymagania. Każdy bank zdjęć ma nieco inny profil i kładzie nacisk na inne elementy zdjęcia. Przeważnie fotografia musi mieć 4 Megapiksele rozdzielczości, być wyraźna i nie może zawierać znaków towarowych czy handlowych do użytku komercyjnego jeśli nie mamy zgody marki. Akceptacja zdjęć następuje w ciągu kilku- kilkunastu godzin a same fotografie trafiają na sprzedaż. Gdy dana osoba kupi takie zdjęcie — my otrzymujemy zapłatę. Po uzbieraniu konkretnej sumy pieniądze są nam wypłacane. Zdecydowanie największym plusem zarabiania na zdjęciach jest fakt, że możemy sprzedawać je wielokrotnie. Istnieją również możliwości sprzedania zdjęcia wraz z prawami autorskimi za większą cenę, przez co nie będziemy już dalej mogli sprzedawać takich fotografii.

Ile można zarobić na sprzedaży zdjęć?

Jednym z pierwszych pytań, jakie pada podczas tematu sprzedaży zdjęć w bankach fotografii, jest to, ile możemy zarobić na takim zajęciu. Nie jest to sposób na szybkie wzbogacenie się, a raczej na regularne dorabianie do pensji lub zajęcie umożliwiające pracę na pełny etat internetowo. Za zdjęcie które jest sprzedawane, wielokrotnie otrzymać możemy od kilku centów do ok. kilku złotych w zależności od tego, jaką stawkę oferuje dany bank. Jest to również uwzględnione od tego, w jakim pakiecie zostało kupione zdjęcie od klienta oraz np. w niektórych stokach od naszej renomy. Jeśli sprzedajemy zdjęcie na wyłączność, czyli z prawami autorskimi możemy zarobić od kilku do kilkudziesięciu złotych za pojedynczą fotografię. Aby jednak zarabiać, zauważalne sumy powinniśmy posiadać wgranych przynajmniej kilkaset zdjęć. Jedno zdjęcie przeważnie może być sprzedane raz lub kilka razy rocznie.

Jest to dobry sposób na dorobienie do pensji, jeśli posiadamy zdjęcia, a nie chcemy, aby kurzyły się one w szufladzie. Profesjonalni fotografowie, którzy robią popularne i dobre jakościowo zdjęcia oraz dodają je w ilości kilkuset sztuk miesięcznie, mogą zarabiać typową pensję jak na etacie, choć kwestie finansowe zależą od wielu różnych czynników.

Korzyści

Korzyści, jakie płyną z zarabianie w ten sposób, jest wiele. Pierwsza z nich to możliwość wielokrotnego sprzedawania danego zdjęcia. Jeśli planujemy długotrwały zarobek, jest to bardzo cenny plus. Kolejną korzyścią jest również fakt, że nie musimy nic płacić za otwarcie konta ani nic inwestować. Taka sprzedaż zdjęć jest również korzystna, gdy robimy wiele fotografii lub się tym pasjonujemy. Możemy zatem połączyć hobby z dorabianiem do podstawowej pensji. Zarabianie w ten sposób jest również możliwe, gdy potraktujemy je jako podstawowy sposób pracy. Gdy poświęcimy robieniu zdjęć odpowiednio dużo czasu, możemy np. z czasem zmienić etat i utrzymywać się tylko i wyłącznie ze sprzedaży zdjęć. Jedną z korzystnych cech jest również fakt, że zdjęcia tam mogą sprzedawać osoby prywatne czy amatorzy. Jeśli zdjęcie spełni wymogi techniczne i przejdzie weryfikację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz profesjonalnych fotografów, zarabiać na stockach mogły również osoby prywatne.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułBiznes w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here