Jak zostać logopedą dziecięcym

Logopeda dziecięcy jest osobą zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem różnych zaburzeń mowy. Osoby zastanawiające się, jak zostać logopedą, powinny ukończyć nie tylko właściwe studia wyższe, ale również odbywać dodatkowe kursy. Poniżej podpowiemy, co trzeba zrobić, aby móc pracować w takim zawodzie.

Kim jest logopeda dziecięcy?

Logopeda dziecięcy jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem wady i zaburzeń wymowy występujących nie tylko na tle fizycznym, ale również psychicznym. Ma za zadanie pomagać dzieciom, dla których komunikacja z innymi ludźmi stanowi spore wyzwanie. Pracując z pacjentem logopeda, przeprowadza skomplikowane działania, których celem jest poprawa czynności mowy. Czasami zależnie od wybranego przypadku, konieczne staje się również znalezienie innych form komunikacji z otoczeniem dla pacjenta.

Logopeda pracuje zwykle z dziećmi oraz młodzieżą szkolną, u których zostały wykryte wrodzone wady wymowy. Z jego usług mogą korzystać również pacjenci wymagający rehabilitacji po wypadkach czy urazach. W swojej pracy wykorzystuje często oprogramowanie komputerowe oraz specjalistyczną aparaturę, która pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Jak zostać logopedą?

Aby zostać logopedą dziecięcym, konieczne będzie ukończenie studiów na kierunku pedagogika z logopedią, logopedia ogólna i kliniczna oraz pedagogika specjalna ze specjalizacją w logopedii. Osoby, które są absolwentami filologii, pedagogiki czy psychologii lub nawet kierunków medycznych nierzadko interesuje logopedia studia podyplomowe.

Utrudnienie może stanowić fakt, iż logopeda musi nienagannie mówić, najmniejsza wada wymowy może zaś przekreślić szanse na dostanie się na studia na kierunku pedagogika z logopedią, dlatego sporo osób decyduje się na skorzystanie z usług logopedy, jeszcze przed odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej na uczelnię.

Gdzie może pracować logopeda?

Placówki oświatowe nie są jedynymi miejscami, w których może pracować logopeda dziecięcy. Może on również prowadzić swoją własną działalność, otwierając gabinet, gdzie świadczył będzie usługi w zakresie logopedii pacjentom wymagającym profesjonalnej opieki. Kolejną możliwością jest podjęcie przez taką osobę zatrudnienia w placówkach podlegających służbie zdrowia. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • poradniach oraz oddziałach szpitalnych – przede wszystkim na oddziale neurologicznym, oddziale szczękowo-twarzowym oraz oddziale laryngologii,
  • poradniach i ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • poradniach foniatrycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here