Jaki to poziom A1?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym dokładnie jest poziom językowy A1? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy ci, co oznacza posiadanie umiejętności na tym właśnie poziomie. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nauką języka obcego czy też chcesz sprawdzić swój aktualny poziom zaawansowania – ten artykuł jest dla ciebie!
Co to znaczy być na poziomie A1?
Po pierwsze, warto wiedzieć, że Europejski System Opisu Kształcenia Języków Obcych (ESOKJ) określił sześć stopni biegłości językowej: od podstawowego do bardzo zaawansowanego. Pojawienie się systemu opartego o konkretne ramy miało ujednolicić ocenianiu znajomości danego języka.
A jak konkretniej definiuje się stopnie ESOKJ?
Na najniższym szczeblu mamy właśnie nazywany „podstawowym” lub „A”. Z tego powodu często spotykana nazwa dla początkujących kursów obejmujących materiały dostosowane do osób bez wcześniejszego doświadczenia to „A1”.
Co oznacza A1 w praktyce?
Głównym celem poziomu A1 jest zapoznanie cię z podstawowymi strukturami języka oraz słownictwem. Po ukończeniu kursu na tym poziomie będziesz w stanie porozumiewać się na bardzo prostych i codziennych tematach.
Jakiego rodzaju umiejętności można osiągnąć na poziomie A1?
Po pierwsze, nabędziesz pewną bazę gramatyczną – poznałeś/iłaś najważniejsze czasy (tak jak czas teraźniejszy) i reguły tworzenia prostego zdania. Nauczenie się takiej podstawowej składni pomoże Ci budować proste wyrażenia, np.: „Mam psa” lub „Kupuję chleb„. Ponadto, będziesz mógł/mogła korzystać ze zwrotów typowych dla sytuacji życia codziennego: pytanie o drogę („Gdzie jest dworzec kolejowy?„), zamawianie jedzenia („Poproszę kawę z mlekiem„) czy przedstawienie samego siebie („Nazywam się Jan Kowalski.„). Ogólny zakres słownictwa obejmuje około 500-600 słów.
Dlaczego warto rozpocząć naukę od tego poziomu?
Po pierwsze, kursy na poziomie A1 są idealne dla osób bez wcześniejszego doświadczenia z danym językiem. Są one zaprojektowane tak, aby uczyć od podstaw i stopniowo wprowadzać nowe elementy.
Czym różni się nauka na niższym poziomie od wyższych?
Na początkowym etapie masz możliwość skupienia się na nauce prostych struktur gramatycznych i najważniejszych słów. Nie jest to przytłaczające ani trudne zadanie – wręcz przeciwnie! Może być naprawdę satysfakcjonujące widzieć swoje postępy już na tym wstępnym etapie.
Jakiego rodzaju materiały można znaleźć dla osoby uczącej się języka obcego dopiero od A1?
Istnieje wiele podręczników oraz stron internetowych oferujących materiały dostosowane do tego konkretnego poziomu zaawansowania. Zwykle zawierają one proste dialogi, ćwiczenia gramatyczne oraz zestawy słownictwa tematycznego (np.: jedzenie czy zakupy). Często znajdziesz tam także nagrania dźwiękowe lub filmy edukacyjne pozwalające ci doskonalić umiejętności rozumienia ze słuchu.
Podsumowanie
Aby zostać na poziomie A1 w danym języku, musisz zdobyć podstawową wiedzę z zakresu gramatyki i słownictwa. Na tym etapie będziesz mógł/mogła porozumiewać się na prostych tematach oraz budować proste zdania. Wybór nauki od tego konkretnego poziomu jest idealny dla osób bez wcześniejszego doświadczenia z danym językiem.
Wezwanie do działania:
Sprawdź, jaki to poziom A1!
Utwórz link tagu HTML :
Kliknij tutaj