szlifierka

Aby majsterkowanie mogło przebiegać szybko i skutecznie, niezbędne jest wyposażenie swojego przydomowego warsztatu w odpowiednie elektronarzędzia. Pozwolą one sprawnie realizować nawet najbardziej wymagające projekty DIY. Kompletowanie swojego zestawu sprzętów warto zacząć od szlifierek, czyli jednych z najbardziej wszechstronnych urządzeń w arsenale każdego majsterkowicza. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem zakupów warto zapoznać się z ich najbardziej uniwersalnymi rodzajami i ocenić, które z nich przydadzą się najbardziej.

Szlifierka kątowa o średnicy tarczy 125 mm

Szlifierka kątowa 125 mm jest wysoce wszechstronnym i zarazem efektywnym elektronarzędziem, które można spotkać praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu ciężkiego oraz budowlanego. Korzystając z niej, można wykonywać takie czynności jak m.in.:

 • szlifowanie materiałów pokroju stali konstrukcyjnej, aluminium, drewna, a nawet tworzyw sztucznych;
 • przecinanie metalowych elementów, tworzyw sztucznych, kamienia naturalnego oraz twardych płytek ceramicznych;
 • usuwanie ognisk korozji z powierzchni stali;
 • zdzieranie starych lub uszkodzonych powierzchni lakierniczych;
 • rzeźbienie kształtów w drewnie przy pomocy specjalnych tarników;
 • cięcie oraz szlifowanie powierzchni betonowych;
 • polerowanie powierzchni lakierniczych;

Szlifierka kątowa Domitech

Jednak zdecydowanie największą zaletą, jaką zapewnia szlifierka kątowa, jest możliwość podłączania niemal dowolnego osprzętu. Wystarczy tylko upewnić się, że posiada on odpowiedni otwór montażowy lub jest kompatybilny ze standardowym gwintem wrzeciona w rozmiarze M14. Wybierając szlifierką kątową, powinno się postawić przede wszystkim na odpowiednio wysoką wydajność silnika. Dobrze, by miała ona moc osiągającą przynajmniej 700 watów, ponieważ taki właśnie zakres wystarczy do realizacji wszystkich podstawowych zadań budowlanych. Z kolei do nieco bardziej zaawansowanych projektów warto sięgnąć po urządzenia o mocy znamionowej przekraczającej pułap 1000 watów. Takie sprzęty z łatwością poradzą sobie praktycznie z każdym zadaniem, wliczając w to szlifowanie lub cięcie zbrojonego betonu. Dobrze też, jeśli szlifierka kątowa będzie posiadać funkcję regulacji prędkości obrotowej, która pozwoli dostosować szybkość osprzętu do wymogów obrabianego materiału roboczego. Zapewni to optymalny postęp prac i zagwarantuje uzyskanie świetnego efektu końcowego. Nie można też zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego też, korzystając ze szlifierki kątowej, zawsze powinno się stosować odpowiednie środki ochrony zdrowia. W szczególności dotyczy to dobrej klasy okularów ochronnych lub przyłbic, lecz warto też rozważyć założenie ochronników słuchu oraz skórzanych rękawic roboczych.

Szlifierka stołowa

Kolejnym nieodzownym elektronarzędziem dla majsterkowicza zdecydowanie jest szlifierka stołowa (sprawdź ofertę tutaj https://domitech.pl/szlifierka-stolowa). To stacjonarne urządzenie, które można na stałe przytwierdzić do blatu roboczego w pracowni lub w warsztacie. Jego sercem jest wydajny silnik elektryczny, który jednocześnie wprawia w ruch dwie podłączone do korpusu sprzętu okrągłe tarcze szlifierskie. Mogą być one wykonane z różnych rodzajów materiału, tym samym pełniąc nieco inne funkcje. Najlepszym tego przykładem może być połączenie twardego kamienia szlifierskiego oraz miękkiego filcu. Przy pomocy pierwszego z nich będzie można szybko oszlifować wszelkiego rodzaju kosy lub ostrza maszyn rolniczych, a następnie wypolerować ich powierzchnię, korzystając z pasty polerskiej oraz drugiej tarczy wykonanej z filcu. Szlifierka stołowa świetnie sprawdzi się też podczas wstępnego obrabiania krawędzi docinanych kawałków stali konstrukcyjnej. W szczególności docenią to osoby zajmujące się spawaniem, które podczas pracy docinają duże ilości zaślepek na profile zamknięte.

Ręczne narzędzie wielofunkcyjne typu „multiszlifierka”

Niewielkich rozmiarów multiszlifierki to wielofunkcyjne elektronarzędzia dedykowane do realizacji niezwykle precyzyjnych zadań. Chociaż produkuje je wielu różnych producentów, to ich potoczną nazwą jest „Dremel”, czyli nazwa firmy, która wynalazła ten typ urządzeń. Czym zatem są ręczne multiszlifierki? Otóż jest to wydajny silnik elektryczny zamknięty w lekkim i przede wszystkim niewielkim korpusie wykonanym z tworzywa sztucznego. Dzięki temu można tym elektronarzędziem operować przy pomocy zaledwie jednej dłoni, co pozwala dostać się do ciasnych lub trudnodostępnych miejsc.

Ręczne narzędzia wielofunkcyjne typu „multiszlifierka” współpracują z osprzętem o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. Mogą to być wiertła, tarcze szlifierskie, frezy, ściernice, szczotki druciane, obcinaki czy kamienie szlifierskie. Dzięki temu multiszlifierki mogą być wykorzystywane do takich zadań, jak m.in.:

 • szlifowanie drobnych kawałków stali lub aluminium;
 • przecinanie listew przypodłogowych lub paneli;
 • polerowanie powłok lakierniczych;
 • ostrzenie noży, dłut lub wierteł;
 • przecinanie tworzyw sztucznych;

Multiszlifierki są też jednym z ulubionych elektronarzędzi wśród zapalonych modelarzy oraz amatorskich elektroników. Świetnie sprawdzą się podczas precyzyjnego nacinania obudów urządzeń RTV lub delikatnego przerabiania płytek PCB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here