Jakie zawody znikną za 20 lat?
Jakie zawody znikną za 20 lat?

W ciągu ostatnich kilku dekad technologia zmieniła sposób, w jaki pracujemy i zarabiamy pieniądze. Wraz z postępem sztucznej inteligencji oraz automatyzacji procesów pojawia się pytanie – jakie zawody przestaną istnieć za 20 lat? Istnieje wiele spekulacji na ten temat, ale jedno jest pewne: rozwój technologiczny wpłynie na kształtowanie rynku pracy.

Pracownik w sklepie z paliwami

Pracownik w sklepie z paliwami to zawód, który od lat jest jednym z najbardziej popularnych na rynku pracy. Jednakże, ze względu na dynamiczne zmiany we współczesnej gospodarce oraz technologicznym postępie, ten zawód może być zagrożony i mógłby całkowicie zniknąć za 20 lat.

Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych i hybrydowych sprzedawcy paliw mogą stracić swoją pracę. O ile już dziś niektóre stacje benzynowe mają punkty ładowania dla pojazdów elektrycznych czy też instalują panele słoneczne jako źródło energii alternatywnej, to jednak przyszłe inwestycje będą wymagały coraz mniejszej liczby ludzi do obsługi takiej stacji.

Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie na przetrwanie tego zawodu są rozwijające się aplikacje mobilne umożliwiające zamawianie usług online bez konieczności opuszczania auta – kierowca po prostu podjeżdza do miejsca przeznaczenia a pracownik firmy dostarcza mu potrzebną ilość paliwa lub też wykonuje inne drobniejsze naprawy mechaniczne bądź serwisowe w razie awarii.

Inną możliwością ograniczenia zapotrzebowania na pracownika sklepiku przy dystrybuutorach jest ustawienie automatycznie działającej maszynerii na stacjach benzynowych. W takim przypadku kierowca dokonuje płatności za paliwo poprzez aplikacje mobilną lub kartę, po czym maszyneria automatycznie przekazuje mu odpowiednią ilość paliwa.

Zagrożenie dla pracownika sklepiku związanego ze stacją benzynową może także wynikać z faktu postępów w dziedzinie samochodów autonomicznych – te pojazdy nie będą wymagały obsługi przy dystrybutorze i zapewne będą korzystały jedynie z usług automatyki.

Należy jednakże podkreślić że mimo tych prognozujących scenariuszy wiele inwestycji koncentruje się na tym aby utrzymać miejsce pracy sprzedawców paliw. Praca ta jest bowiem nadal bardzo ważna a jej wykonywanie wprowadza ludzi w interakcję społeczną, umożliwia nawiązywanie kontaktu między klientem a pracownikami oraz pomaga rozwinąć kompetencje interpersonalne u obydwu stron transakcji handlowej.

Podsumowując można powiedzieć, że posada sprzedawcy paliw jest zagrożona ale dzięki dobrej strategii biznesowej firmy zajmującej się dystrybucją możemy spokojnie oczekiwać dalszego trudnienia tej profesji przez kolejne lata.

Wezwanie do działania: Przed nami dynamiczne zmiany na rynku pracy. Aby uniknąć kłopotów w przyszłości, warto zastanowić się nad wyborem zawodu. Sprawdź, które zawody mogą zniknąć za 20 lat i wybierz świadomie swoją drogę zawodową! Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.royalproperties.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here