Masz swój dom i ogródek. Planujesz dobrze zagospodarować przestrzeń. Zastanawiasz się nad wybudowaniem wiaty garażowej, zabudowaniem werandy ogrodowej, zadaszeniem drzwi wejściowych. Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w wypadku twojej konstrukcji? Słyszałeś kiedyś o takim tworzywie jak poliwęglan komorowy?
Czym jest poliwęglan komorowy i gdzie jest stosowany
Czym w ogóle jest poliwęglan komorowy? Jest to tworzywo syntetyczne, które wytworzone jest głównie z żywicy poliwęglanowej. Ze względu na swoje liczne atuty na szeroką skalę stosowany jest w budownictwie oraz do budowy różnego rodzaju przeszkleń. Ten wyjątkowy materiał można spotkać jako zadaszenie obiektów na przykład sportowych, ogrodów zimowych, tarasów ogrodowych, wiat przystankowych, garażów samochodowych, zadaszenie drzwi wejściowych czy balkonów. Płyty poliwęglanowe jednokomorowe i dwukomorowe dostępne są w różnej grubości.
Kolorystyka
Ten wyjątkowo lekki materiał jest dostępny w sprzedaży w różnej kolorystyce. Najbardziej popularny i chyba najczęściej wybierany jest kolor przezroczysty, czyli bezbarwny. Jego zaletą jest to, że przepuszcza on najwięcej światła. Ponieważ kolor przezroczysty wpuszcza największą ilość promieniowania, to dobrze jest montować go w pomieszczeniach, które posiadają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu uniknie się efektu przegrzania pomieszczenia. Z kolei w miejscach, gdzie zależy nam, żeby nie doprowadzić do efektu cieplarnianego oraz na załagodzeniu silnego, naturalnego światła lepszą opcją może się okazać wybór płyty poliwęglanowej w kolorze mlecznym. Poliwęglan komorowy wrocław jest także dostępny w innej kolorystyce, na przykład brązowej i zielonej. Jednak kolory inne niż bezbarwny i mleczny, zmieniają kolor wnętrza pomieszczenia, dlatego często są stosowane do wiat garażowych, ogrodowych, jako zadaszenie do hal sportowych lub basenu. Im ciemniejszy kolor płyty poliwęglanowej, tym szybciej się ona nagrzewa, a co za tym idzie, po kilku latach kolory mogą wyblaknąć.
Jakie właściwości ma poliwęglan komorowy
To syntetyczne tworzywo ma wiele właściwości, które sprawiają, że chętnie się z niego korzysta na wielu płaszczyznach. Płyty poliwęglanowe wyróżniają się na przykład wysoką termoizolacyjnością, są odporne na różne zmieniające się warunki atmosferyczne, są także odporne na uderzenia i inne uszkodzenia. Co więcej chociaż posiadają zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, to mimo wszystko płyty te cechuje wysoka przepuszczalność światła. Płyty z materiału takiego jak poliwęglan komorowy, są także lekkie i sztywne, co sprawia, że są łatwe w użytkowaniu podczas montażu. Jeśli płyty poliwęglanowe posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty oraz atesty, to będziemy mieli także długoletnią gwarancję.
Płyty z poliwęglanu komorowego mają mnóstwo zalet. Z tego względu są dość dużą konkurencją dla szkła. Zanim jednak zdecydujemy się na płyty poliwęglanowe, to warto doinformować się chociażby na temat, jaka kolorystyka będzie najlepszym rozwiązaniem do naszej budowli.
Artykuł opracowany przy współpracy z marką Techplast.