Biznes w Niemczech

Otwarcie się rynków europejskich na polskich pracowników nastąpiło ponad dekadę temu. Od tego czasu za przysłowiowym chlebem wyjechało z ojczyzny wielu rodaków. Jednym z głównych kierunków emigracji stała się Wielka Brytania oraz Niemcy. Część ludzi poszukuje zatrudnienia na etatach, jednak ci bardziej przedsiębiorczy, którzy pragną wykorzystać własną pomysłowość oraz potencjał w nich drzemiący otwierają własne biznesy. Jak otworzyć biznes w Niemczech – poradnik w kilku krokach.

Lokal – pierwszy i najważniejszy krok

Aby firma w Niemczech mogła funkcjonować, niezależnie od tego czy jest to duża spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jednoosobowa działalność gospodarcza, to musi posiadać własny lokal. Bez tego nie jest możliwa rejestracja firmy. Co należy zrobić? Rozwiązania są dwa – albo poszukać odpowiedniego lokum (stacjonarnie lub za pośrednictwem portali internetowych) albo też skorzystać z usług firm, które pośredniczą w zakładaniu działalności gospodarczych na terenie Niemiec, użyczając przy tym własnego adresu na potrzeby nowej firmy. Jest to rozwiązanie jak najbardziej zgodne z przepisami obowiązującego prawa, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z większymi wydatkami, niż szukając lokum na własną rękę.

Rejestracja działalności

Aby prowadzenie działalności było zgodne z prawem, to należy firmę zarejestrować w odpowiednim urzędzie. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem Internetu – ta druga forma dostępna jest jednak wyłącznie dla osób, które posiadają podpis elektroniczny. Rejestracja trwa zaledwie kilka chwil – co ważne, rejestrować w Niemczech nie muszą się osoby wykonujące tak zwane wolne zawody.

Fiskus – wybór opodatkowania

Urząd rejestracyjny wyśle powiadomienia o fakcie rejestracji firmy do innych jednostek administracyjnych, w tym do urzędu skarbowego, z którego osoba zakładająca działalność gospodarczą otrzyma specjalny formularz do wypełnienia. Należy w nim podać wszystkie niezbędne dane osobowe, a ponadto datę rejestracji firmy czy przewidywane dochody w pierwszym roku jej działalności.

Ubezpieczenia

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą w Niemczech odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne. Taka lekkomyślność skutkować jednak będzie brakiem wynagrodzenia po przejściu na emeryturę, warto więc rozważyć opłacanie składek. Z kolei obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne – jego wysokość w zależności od wybranej oferty może zaczynać się już od stawki około sześćdziesięciu euro – na ostateczną kwotę ma wpływ między innymi wiek i stan zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here