Czy warto inwestować w szkolenia dla pracowników

Obecnie pracownicy zwracają uwagę nie tylko na to, ile zarabiają i co należy do ich obowiązków. Ważna jest szeroko pojęta atmosfera i warunki socjalne. Nie bez znaczenia są też dodatkowe benefity, takie jak kursy pracownicze. Ich organizacja przynosi wszechstronne korzyści. Firma, która chce się utrzymać na rynku, nie może stać w miejscu. Zatem szkolenia pracownicze to inwestycja, która zawsze się zwraca.

Kursy pracownicze – korzyści dla firmy

Niejednokrotnie już podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyszły pracownik pyta o to, czy firma inwestuje w kursy dla pracowników. To może mu wiele powiedzieć na jej temat. To, że przedsiębiorstwo nie żałuje pieniędzy na szkolenia, świadczy o tym, że:

  • ma środki na to, by szkolić załogę (w upadającej firmie oszczędności zaczyna się od rezygnacji z inwestowania w załogę)
  • sama chce się rozwijać, wdrażać nowe technologie, konkurować z innymi
  • buduje wizerunek firmy, w której kapitał ludzki jest ogromną wartością

Na rynku dostępne są firmy szkoleniowe, np. https://spe.edu.pl/category/kursy-szkolenia-otwarte/przedsiebiorstwa/, przez które można zamówić wartościowe szkolenia dla swoich pracowników. W niektórych firmach praktykuje się wysyłanie pracowników na drogie profesjonalne szkolenia, za które pracownik oczywiście nie płaci. Zobowiązuje się za to, że przez określony czas będzie zatrudniony w firmie. Tzw. lojalki, które pracownicy podpisują po szkoleniach, sprawiają, że wykwalifikowani fachowcy zostają w firmie. Dzięki temu cenną wiedzę zdobytą na szkoleniach wykorzystują do tego, by pracować na rzecz podmiotu, który zapłacił za kurs.

Co kursy dla pracowników dają zatrudnionym?

Dzięki szkoleniom pracownicy czują się docenieni i mają świadomość, że ich rozwój w firmie nie stoi w miejscu. W wielu przedsiębiorstwach dobrą praktyką jest wysyłać na szkolenia najbardziej zaangażowane osoby. Teoretycznie to one w największym stopniu wykorzystają wiedzę zdobytą na kursach w praktyce. Szkolenia są więc doskonałą formą motywacji dla zatrudnionych.

Kiedy zaś w szkoleniu uczestniczyć może cały zespół, pracownicy dodatkowo integrują się i poznają nawzajem w nieoczywistych sytuacjach. To z kolei przekłada się na lepsze relacje zawodowe. Fakt, że ludzie pracujący wspólnie po prostu się lubią, ma wpływ na ich zawodową efektywność, poprawia komunikację i sprawia, że chętniej przebywają w pracy.

Na rynku dostępne są kursy specjalistyczne dedykowane pracownikom określonych branż oraz ogólnorozwojowe, np. z komunikacji, przeciwdziałania korupcji. Szeroka oferta szkoleń sprawia, że każdy przedsiębiorca może znaleźć kurs, który zainteresuje jego pracowników i przyniesie obopólne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here