uvc

Pandemia koronawirusa przyniosła nam zupełnie nowe spojrzenie na potrzebę dezynfekcji oraz sterylizacji naszego otoczenia: zarówno powierzchni, jak i drobnych przedmiotów użytku codziennego. Nic więc dziwnego, że poświęcamy obecnie więcej uwagi tej kwestii oraz urządzeniom i preparatom, które temu służą. Wśród nich bez wątpienia na pierwszym miejscu znajduje się światło UV typu C, które doskonale sprawdza się właśnie w sterylizacji.

Światło UV-C: na co działa?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest kwestia tego, na co działa światło UV-C i jakiego rodzaju promieniowanie się w nim wykorzystuje.

Jest to ten rodzaj promieniowania UV (ultrafioletowego), które ma długość fali w zakresie 210-238 nm. Najbardziej efektywne w procesie sterylizacji jest światło o długości fali równej 254 nm. Działa szkodliwie na wegetatywne formy drobnoustrojów, zwłaszcza na bakterie, grzyby i wirusy. Dzieje się tak dlatego, że zmienia ono strukturę kwasów nukleinowych, prowadząc do ich uszkodzenia, a co za tym idzie – do zaprzestania namnażania i śmierci mikroorganizmów.

Warto jednak zauważyć, że jest to światło, które nie przenika w głąb ciał stałych ani płynów, jest dobrze absorbowane między innymi przez tworzywa sztuczne i szkło. Z tego względu nie może służyć do sterylizacji głębokiej, a jedynie do sterylizacji powierzchni. Idealnie sprawdza się również w przypadku sterylizacji powietrza, gdyż dobrze przez nie przenika.

Czy światło UV-C jest szkodliwe dla człowieka?

Niestety, wykorzystując lampy emitujące światło UV-C, należy mieć na uwadze, iż jest to długość fali szkodliwa dla człowieka. Może prowadzić między innymi do zapalenia spojówek oraz stanów zapalnych skóry. Dlatego należy unikać przebywania w miejscu, w którym prowadzona jest sterylizacja za pomocą UV-C.

Najpopularniejsze lampy UV-C przeciwko bakteriom

Lampy emitujące promieniowanie UV-C znajdują zastosowanie między innymi przeciwko bakteriom. Istnieje wiele ich rodzajów, ale jednym z najbardziej popularnych są lampy przepływowe. Ich działanie polega na tym, iż pobierają one do komory przepływowej powietrze z pomieszczenia. W komorze następuje naświetlanie powietrza za pomocą fal ultrafioletowych, co powoduje śmierć bakterii. Następnie powietrze ponownie zawracane jest do pomieszczenia.

Dzięki takiej procedurze możliwe jest szybkie przeprowadzenie sterylizacji nawet w dużym pomieszczeniu. Warto także zauważyć, że proces, dzięki temu, iż odbywa się w zamkniętej komorze, jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i może odbywać się, kiedy przebywają oni w danym pomieszczeniu.

Lampy UVC są szczególnie popularne między innymi w tych miejscach, w których każdego dnia przebywa wiele osób chorych, na przykład w szpitalach czy przechodniach. Sprawdzają się także doskonale w sklepach i instytucjach, a także innych miejscach publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here