Magazyn logistyczny to komponent infrastruktury logistycznej przedsiębiorstwa, zlokalizowany w oddzielonej przestrzeni operacyjnej, gdzie następuje krzyżowanie się przynajmniej dwóch kanałów dystrybucji. Jego podstawowym przeznaczeniem jest magazynowanie dóbr, które wykorzystywane są w działalności przedsiębiorstwa. Fizycznie to zwykle budynek lub przestrzeń wyposażona w odpowiednie do przechowywania towarów sprzęty i urządzenia, zarządzana i obsługiwana przez zespół osób posiadających odpowiednie umiejętności i wykształcenie do wykonywania tych obowiązków.
Praca magazynu polega przede wszystkim na rejestracji przyjmowania towarów, ich przemieszczaniu, umieszczaniu w odpowiedniej lokalizacji, zbieranie do wysyłki, kompletacja, rejestracja i wysyłka. Funkcjonowanie magazynu wymaga nadzoru prawdziwego logistyka, który zadba o każdy szczegół dokonywanej operacji, jednak pierwszy problem, który pojawić się może na drodze przedsiębiorcy to znalezienie samego magazynu. Wtedy z pomocą przychodzą firmy, które oferują magazyny na wynajem. Zwykle prócz samego fizycznego budynku, czy też terenu ogrodzonego płotem wynajem łączyć się może z obsługą całego procesu logistycznego. Przedsiębiorstwa oferują współprace na różnym poziomie, która polega na oddaniu w ich ręce całej realizacji procesów magazynowych, począwszy od przyjęcia towaru od dostawców, aż do wysyłki klientom i obsłudze zwrotów.
Najpopularniejsze magazyny na wynajem dzielą się na:
· magazyny miejskie, których lokalizacja zapewnia szybki i łatwy dojazd;
· magazyny e-commerce, należą do najczęściej wybieranych w przypadku sklepów internetowych, obejmują obsługę magazynową i transportową;
· magazyny celne, zapewniają bezpieczne składowanie towarów sprowadzanych spoza obszarów Unii Europejskiej do czasu nadania im przeznaczenia celnego.
Oprócz tego magazyny wynajmowane mogą być na okres długoterminowy, w przypadku których obsługa składowania trwać może od miesiąca do kilku lat oraz na magazyny krótkoterminowe, gdzie zapasy przechowywane są do czasu ich wykorzystania w procesie produkcji lub sprzedaży.
Wielu przedsiębiorców boi się zawarcia współpracy z firmami proponującymi wynajem magazynu wraz z ich obsługą, ponieważ czują nie pewność co do ich uczciwości. Na szczęście nowoczesne technologie i systemy informatyczne pozwalają na stałe monitorowanie stanów magazynowych i mobilne zarządzanie zasobami. Korzystanie z podwójnej usługi pozwala na zmniejszenie kosztów, związanych z zatrudnieniem pracowników magazynowych, obniżenie wydatków operacyjnych, wsparcie profesjonalistów z tej dziedziny, korzystanie z najnowszych sprzętów magazynowych oraz minimalizację kosztów inwestycyjnych.
Wynajem magazynu czy budowa własnego?
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie to pytanie, lecz przy nim należy również zastanowić się, czy budowa magazynu będzie opłacalna i jak długo magazyn będzie musiał prosperować, aby inwestycja się zwróciła. Duże firmy, które eksportują swoje produkty na rynek światowy, bez dwóch zdań taki magazyn powinny budować, lecz mniejsi, a tym bardziej lokalni przedsiębiorcy zdecydowanie powinni magazyn logistyczny wynająć. Aby postawić własny magazyn, należy przygotować się na ogromny wydatek. Rozpoczynając od kupna działki, koszt budowy hali magazynowej kosztować może między 1000-1500 zł netto za jeden metr kwadratowy, poza tym dochodzą koszty zakupu urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składowiska. Koszty stałe, które będą towarzyszyć właścicielowi przez cały okres użytkowania powierzchni magazynowej to między innymi: wynagrodzenia pracowników, koszty utrzymania magazynu tj. prąd, amortyzacja maszyn i urządzeń, a także wartość podatków, opłat i ubezpieczeń. Zwykle wynajem magazynu okazuje się znacznie korzystniejsza, lecz dla pewności warto sporządzić symulację kosztów obu wariantów.
Obecnie wiele zakładów daje możliwość wynajęcia magazynu w bardzo atrakcyjnej ofercie, co przekłada się na spokój kontrahentów i ich klientów oraz pozwala na rozwój innych działań firmy. Sprawdź już dziś, czy taka forma sprosta Twoim oczekiwaniom!