Zabezpieczenie internetu i komputera przed atakiem

Bezpieczeństwo w sieci to temat niezmiennie popularny i ważny. Niestety, ale narażenie na cyberatak jest całkiem możliwe i każdego dnia wiele osób staje się jego celem. Najczęściej, cyberprzestępcy są nastawieni na wykradanie danych wrażliwych – numerów kont bankowych, numerów kart kredytowych, haseł oraz innych prywatnych informacji. By uniknąć takich sytuacji, warto dokładnie zabezpieczyć się na możliwość ataku. Poniżej przyglądamy się najczęściej wybieranym oraz polecanym rozwiązaniom z zakresu bezpieczeństwa komputera i internetu. Dowiesz się jakie zagrożenia czyhają na niezabezpieczonych użytkowników, jak bezpiecznie poruszać się w sieci oraz poznasz najważniejsze zasady zabezpieczania swojego sprzętu. 

Cyberataki – przed czym warto się chronić 

Przestępcy działający w sieci posługują się niekiedy różnego typu oprogramowaniem, którego zadaniem jest kolekcjonowanie potrzebnych informacji oraz umożliwienie wykrycia jego obecności. Szczególnie popularne jest oprogramowanie szpiegujące, nastawione na gromadzenie informacji na temat konkretnych osób i użytkowników – historii odwiedzanych stron internetowych, używanych haseł oraz adresów e-mail. Program taki może zostać dołączony do załącznika w wiadomości e-mail lub w inny sposób znaleźć się na Twoim sprzęcie. 

Oprogramowanie reklamowe to również niepożądane i uciążliwe dodatki. Co prawda, nie należą do grupy szczególnie niebezpiecznych, jednak są bardzo irytujące. Oprogramowanie takie będzie notorycznie wyświetlać reklamy – na przykład w momencie uruchomienia innych aplikacji lub w momencie przedłużającej się bezczynności. 

Do pozostałych obecnych w sieci zagrożeń należą trojany (czyli oprogramowania imitujące aplikację), ransomware (oprogramowanie blokujące dostęp do wybranego pliku) oraz robaki. Te ostatnie mogą zostać wykorzystane do niszczenia plików zapisanych na dysku lub rozsyłania niepożądanych wiadomości e-mail. 

Profilaktyka przed cyberprzestępczością 

Jak bronić się przed padnięciem ofiarą ataku hakerskiego lub złośliwego oprogramowania? Przede wszystkim warto uważać na wszelkie pliki pobierane z sieci, w tym także z adresu e-mail. Twoje podejrzenia powinny również obudzić maile, w których próbuje się wyłudzić takie Twoje dane jak: loginy, hasła, numer PIN, adresy e-mail, numer telefonu. Niekiedy wiadomości takie mogą przypominać oficjalną i formalną korespondencję z urzędu, banku lub innej instytucji. Oczywiście, jest to tylko próba zmylenia odbiorców wiadomości i uśpienia ich czujności. 

Polecamy także korzystać z bezpiecznych sieci VPN, gwarantujących anonimowość oraz maksymalną ochronę w trakcie przemieszczania się po internecie. Dzięki VPN wszelkie Twoje ruchy w sieci oraz hasła będą szyfrowane, a adres IP zostanie ukryty. Zabezpieczy Cię to przed włamaniem, kradzieżą danych wrażliwych oraz innymi niebezpiecznymi sytuacjami.

Zabezpieczenie internetu może także polegać na wyborze urządzenia UTM, czyli zapory sieciowej. Jest to skuteczna ochrona, która łączy w sobie filtry antyspamowe, diagnozę włamań, rozpoznawanie wirusów oraz innych szkodliwych treści. Do popularnych rozwiązań należą też nieco mniej wydajne zapory sieciowe typu firewall.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/swapit.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here