Jak działają systemy ochrony antyprzepięciowej

Skąd się biorą przepięcia w instalacji elektrycznej? Jak im zapobiegać? Te pytania zadaje sobie wielu inwestorów, stających przed wyzwaniem budowy własnego domu. Warto przygotować się do takiego zadania kompleksowo, i wybrać odpowiedni sprzęt, który będzie chronić nasz dom przed skutkami przepięć. Współczesne systemy ochrony antyprzepięciowej oferują wysokiej klasy ochronę przed skutkami nagłych skoków napięcia.

Systemy ochrony antyprzepięciowej – zabezpieczenie przed tym, co niespodziewane

Na wystąpienie przepięcia nie mamy większego wpływu jako użytkownicy instalacji elektrycznej. Takie zjawisko może wystąpić niemal zawsze i w każdym budynku, niezależnie od tego, czy jest to świeżo wybudowany obiekt czy stara kamienica. Ale jeżeli instalacja jest wykonana właściwie i wyposażona w zabezpieczenia, występowania przepięć możemy nawet nie zauważyć. A co najważniejsze, ochroni to nasze domowe sprzęty przed uszkodzeniem.

Przyczyny powstawania przepięć w sieci energetycznej są dobrze znane. Ale mimo to nie znamy skutecznego sposobu, aby je wyeliminować lub zapobiegać ich występowaniu. Można się jednak skutecznie przed nimi bronić i właśnie w tym celu powstały systemy ochrony antyprzepięciowej.

Są dwie główne przyczyny powstawania przepięć.

  • Po pierwsze, to czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład wyładowania atmosferyczne – i to nie tylko w najbliższej okolicy, bo piorun uderzający w napowietrzną linię energetyczną może spowodować zaburzenia nawet w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
  • Po drugie, czynniki wewnętrzne. Do tej grupy zaliczamy wszystkie zdarzenia w obrębie sieci energetycznej, związane z użytkowaniem odbiorników czy włączników. Przepięcie może być spowodowane na przykład włączaniem lub wyłączaniem obwodów, czy niewłaściwą pracą któregoś z urządzeń.

Systemy ochrony antyprzepięciowej mają za zadanie eliminować skutki przepięć niezależnie od przyczyny ich powstawania. Skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa to taka, która eliminuje zmiany napięcia do takiego poziomu, który nie zagraża większości urządzeń elektronicznych. Im lepszy typ ochrony, czyli klasa urządzeń przeciwprzepięciowych, tym wyższa skuteczność, ale jednocześnie wyższa cena całego systemu. Dlatego dobierając systemy ochrony antyprzepięciowej dla siebie, określmy najpierw dokładnie nasze oczekiwania. To pomoże zaplanować i wykonać instalację o najlepszym stosunku ceny do możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here